Ziņas
‹   Atpakaļ uz sarakstu

Inženierkomunikāciju apzīmēšana

25.03.2017.

Teju katrā būvobjektā kļūst aktuāls jautājums – inženierkomunikāciju apzīmēšana jeb marķēšana. Kā jau tas tiek veikts katrā būvobjektā, būvdarbu veicēji katrs veido speciālas uzlīmes, lai apzīmētu ierīkotās inženierkomunikācijas. Katram veicējam ir savi piegājieni, metodika, noformējums, arī priekšstats „kā vajag”. Līdz šim nav noteikts, ka visiem tas būtu jādara pēc vienotas, standartizētas sistēmas. Katrs uzņēmums to dara pēc sava iekšējā „standarta”, bet objektos, kuros tiek ierīkots liels komunikāciju daudzums vairāku būvdarbu veicēju apzīmējumu varianti nav savā starpā saskanēti, nav noteiktās metodoloģijas apzīmējumu izvietošanā.

Mūsu uzņēmuma tiek aprobēta inženierkomunikāciju apzīmēšana pēc  DIN 2403. Šādi uzlīmes tiek veidotas pēc vienotā paņēmiena ar mērķi radīt vienotu komunikāciju apzīmēšanu.

Latvijā nav nacionālajā līmenī izstrādāta inženierkomunikāciju apzīmēšanas standarta. Uzņēmuma speciālisti izpētīja citu Eiropas valstu pieredzi.

Tika noskaidrots, ka ir Vācijas industriālās normas DIN 2403, kas mums deva iespēju vienoties ar būvdarbu veicējiem par vienotu komunikāciju apzīmēšanas metodoloģiju, kas nosaka fontu, izmēru, krāsu u.c. nosacījumus.

Kā pamatojumu mēs pieņēmām DIN standarta komitejas darbinieka Markusa Bothina rakstu „Apzīmēti cauruļvadi nav aprakti”, kurā Markuss izklāsta par marķēšanu Vācijā. Markuss atsaucās uz Vācijas prasībām, kā piemēram, tehniskajiem noteikumiem, ko iesaka ievērot arī citās valstīs.

Šo apzīmēšanu mēs adaptējam Latvijā un rūpīgi izstrādājām variantu latviešu valodā – pārtulkojām visus uzlīmju nosaukums no vācu valodas latviešu valodā. Svarīgs nosacījums ir krāsas izvēlē. Daži no mūsu konsultantu grupas izteica viedokli par to, ka karstajam ūdenim vai vielām būtu jābūt sarkanā krāsā, bet aukstajam – zilā. Bet, pamatojoties uz Markusa Bothina rakstu, nonācām pie secinājuma, ka krāsai ir jābūt atkarīgai no šķidruma veida, nevis no tā temperatūras. Ūdens – balti burti uz zaļa fona, bet tā sistēmas numurs melni burti uz dzeltena fona, kas kalpotu arī kā brīdinājums. Gaiss – melni burti uz pelēka fona, tvaiks – balti burti uz sarkana fona. Neuzliesmojoša viela – melni burti uz dzeltena fona. Mēs pievērsām uzmanību visiem sīkumiem, ko atradām DIN 2403 un varējām nodot ideju uzņēmējiem, kuri, vadoties pēc vielām, kas atrodas viņu ierīkotajās komunikācijās, pasūtīja uzlīmes.

Katras uzlīmes mērķis ir parādīt vielas sastāvu, tecēšanas virzienu un atsevišķām komunikācijām arī temperatūru. Piemēram, šīs uzlīmes tika veidotas, lai apzīmētu gaisa apkures turpgaitas ūdeni sistēmai T5 un T6.


Šīs uzlīmes tika līmētas uz vienas komunikācijas un zaļajai uzlīmei tika nogriezts viens no trijstūriem, lai parādītu ūdens tecēšanas virzienu.

Vēl viens uzlīmju piemērs – gaisa pieplūdes sistēmas apzīmēšana.

Ja tiek ierīkotas komunikācijas, kurās atrodas freons – neuzliesmojoša gāze, tās apzīmē ar divu veidu uzlīmēm. GHS (Globally Harmonized System of Classification and Labelling of Chemicals (GHS) piktogramma (zaļa uzlīme) brīdina par to, ka šī gāze nav kaitīga videi, bet dzeltena norāda uz gāzes transportēšanas virzienu un veidu.

Tika ierīkotas inženierkomunikācijas, kurās atrodas dabasgāze – uzliesmojoša gāze, kuru pēc DIN 2403 ir jāapzīmē ar uzlīmi oranžā krāsā un sarkanās krāsas brīdinājuma līnijām.

Aicinām veidot inženierkomunikāciju apzīmējumus pēc DIN 2403.

Rakstu sagatavoja RCK studente Diāna Lukašenoka un Nikolajs Zaičenko